Social Media

Image Map

Wednesday, October 31, 2012

Homemade Baking Mix - BakeQuick Mix


Have you bought a box of baking mix lately? Expensive isn't it? I love the convenience and all of the things that you can do with it, but I sure don't love the price. On my quest to create cheap and easy recipes I decided to do a little experimenting to see if I could come up with a homemade version that didn't break the bank. I'm happy to report that I DID IT! Not only is it a lot cheaper, but it works just as well and tastes so much better. 


Cheap and Easy Recipes


When I'm making up a batch of the BakeQuick mix, I usually double the recipe because I use so much of it. When I first created the mix I only used it for making biscuits, but with some experimenting over the years the list of uses has grown, that's why I double it now. I use it for making pancakes, cakes, cookies, crusts, the list goes on and on. The best part about this mix is how easy it is to use and with a few added ingredients you can transform it into a number of different things.

BakeQuick Mix

Ingredients
            9 cups all-purpose flour ($0.63)
            1/3 cup baking powder ($0.46)
            1 teaspoon cream of tartar ($0.11)
            1 tablespoon salt
            4 tablespoons sugar ($0.06)
            1 cup non-fat dry milk ($1.06)
            2 cups shortening ($0.86)
           
Instructions
  1. In a large bowl, combine flour, baking powder, cream of tartar, salt, sugar and dry milk. Mix well.
  2. Cut in shortening using a pastry blender.
  3. Store in a covered container at room temperature.

Category: Make, Don't Buy                                                                                                       Yields: 16 cups
Cheap and Easy Recipes Image Map
Cost = $3.18
Cost Breakdown
  • Flour - (5 pounds for $1.19) purchased for a discount grocery store.*Buying in larger quantities lowers the cost even more.
  • Baking Powder - (8.1 ounces for $1.39) store brand.
  • Cream of Tartar - (2.5 ounces for $2.14) store brand.
  • Sugar - (4 pounds for $1.79) purchased from a discount grocery store. *Buying in larger quantities lowers the cost even more.
  • Dry Milk - (9.6 ounces for $3.19) store brand. 9.6 ounces = 3 cups.
  • Shortening - (48 ounces for $2.99) store brand.
Do you use any homemade mixes that help you create cheap and easy recipes?

No comments:

Post a Comment

Thank you so much for sharing your thoughts, Due to Google's recent update regarding spam commenting, comments with links will not be published.